Шановні керівники підприємств, установ, організацій та підприємці району!

Посадовими особами територіального управління Держгірпромнагляду у Кіровоградській області під час проведення перевірок суб’єктів господарювання, а також відповідно аналізу стану виробничого травматизму по області за 2014 рік, особливо агропромислового комплексу, постійно виявляються непоодинокі факти порушень порядку проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці найманих працівників. З метою недопущення зазначеного порушення законодавства про охорону праці на підприємствах району управління соціального захисту населення райдержадміністрації надає наступне роз’яснення.

Відповідно до Закону України "Про охорону праці" роботодавець, який використовує працю найманих працівників на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, зобов’язаний під час прийому на роботу і в процесі роботи щороку проводити навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. Допуск до роботи працівників, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці забороняється.

Відповідно до пункту 3.10 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, зареєстрованого в Мін’юсті України від 15 лютого 2005 року № 231/10511, участь представника спеціально вповноваженого центрального органу виконавчої влади з нагляду за охороною праці або його територіального управління у складі комісії є обов’язковою під час первинної перевірки знань з питань охорони праці в працівників, які залучаються до виконання робіт підвищеної небезпеки.

Враховуючи вищезазначене, Вам необхідно при проведенні первинної перевірки знань з питань охорони праці працівників, які виконують роботи підвищеної небезпеки, в обов’язковому порядку запрошувати посадових осіб територіального управління до складу утворюваних Вами комісій з перевірки знань працівників.

Слід зазначити, що з метою зменшення адміністративного тиску на суб’єктів господарювання  Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня-червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки. Разом з тим, для підвищення відповідальності роботодавців за дотримання законодавства, Законом України від 28 грудня 2014 року № 77-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці" внесені зміни до статті 41 Кодексу України про адміністративні порушення. Відповідно до цієї статті порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Для надання більш детальних роз’яснень з порядку проведення інструктажів, навчання та перевірки знань з охорони праці а також інших положень нормативних документів з охорони праці ви можете звертатись у відділ з питань праці та соціально-трудових відносин управління соціального захисту населення райдержадміністрації.