Домашнє насильство - порушення прав людини

З нагоди відзначення Дня Прав Людини , який приурочений 10 грудня 1948 року коли уряди країн-членів ООН визнали права людини "на життя, свободу та недоторканість особи для всіх без винятків", підписавши Загальну Декларацію Прав Людини та  в рамках проведення в районі Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства»  10 грудня 2014 року відбулося  засідання «круглого столу» на тему « Домашнє насильство-порушення прав людини».

В даному засіданні взяли участь структурні підрозділи Долинської райдержадміністрації, до повноважень яких відноситься попередження насильства в сім’ї;робота з сім’ями, які опинилися в складних життєвих обставинах та профілактика жорстокого поводження з дітьми. Засідання відбулося за головуванням заступника голови райдержадміністрації Юрія Андрійовича Леуша, який зазначив, що  в Україні проблема домашнього насильства тільки протягом останнього часу   стали предметом публічного обговорення. Для того, щоб перемогти реальне зло, його треба зазнати, відкрито обговорити проблему та шукати шляхи вирішення.

Зазвичай існує широко розповсюджений міф, що насильство в родинах - це проблема тільки неблагополучних родин, і майже завжди сімейне насильство пов’язане з пияцтвом і бідністю. Однак за деякими дослідженнями це зовсім не так. Насильство  властиве для всіх соціальних груп і не залежить від економічного становища родини в цілому.

Під час обговорення проблеми насильства в сім’ї підведено підсумки соціологічного опитування на тему «Що ми знаємо про насильство?», проведеного за участю районного парламенту дітей Центру дитячої та юнацької творчості  (координатор Зотова О.В.). Приємно вражає той факт що, домашнє насильство вважають злочином всі респонденти віком до 15 років - 100.0%; 86.5% - віком 15-20 років; 88.5% - віком 20-35 років і 87.9% - віком після 35 років.

Одною із важливих тем обговорили з головним  спеціалістом сектору соціального та правового захисту дітей служби у справах дітей райдержадміністрації Поповичем Д.О., стосовно жорстокого поводження з дітьми. На обліку в служби у справах дітей райдержадміністрації перебуває 26 сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах, в них виховується 50 дітей, з них стосовно трьох дітей вчинено насильство в сім’ї.

За звітний період проведено 115 профілактичних рейдів «Діти вулиці» та «Вокзал», 21 особу притягнуто до адміністративної відповідальності           за ст. 184 КУ пАП(неналежне виконання батьківських обов’язків»).

Характер поведінки дитини в суспільстві закладається в сім’ї. Але поряд з цим існує великий вплив обставин, які приводять сім’ю до складних життєвих обставин. Як зауважила директор районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей  та молоді (РЦ СССДМ) -  Білаш І.Г.,  у статті 1 Закону України «Про соціальні послуги» визначено, що складні життєві обставини – це обставини, що об’єктивно порушують нормальну життєдіяльність особи, наслідки яких вона не може подолати самостійно (сирітство, безпритульність, зневажливе ставлення та негативні стосунки в сім’ї, насильство) тощо.

У таких випадках людина, сім’я потребує виправлення ситуації, допомоги протягом певного періоду у своєму житті.

На  обліку РЦСССДМ перебуває 174 сім’ї, які опинилися в складних життєвих обставинах, де виховується 380 дітей. Серед зазначених сімей є 17 сімей (37дітей виховують) в яких вчинено насильство в сім’ї.

Разом з цим у кожній із цих сімей майже постійно скоюється насильство чи то фізичне, чи то психологічне. Батьки своєю поведінкою моделюють подальшу поведінку своїх дітей уже у їх сім’ях.

Законодавство про попередження насильства в сім’ї наділяє нас досить широкими можливостями щодо звернення до органів та установ за допомогою у ситуації сімейного насильства, що тягне за собою вжиття визначених заходів по його запобіганню. За інформацією начальника відділу з питань сім’ї, оздоровлення дітей та правової роботи управління соціального захисту населення РДА – Малолєтко З.П., що протягом 9 місяців 2014 року в районі зафіксовано 92 випадки вчинення насильства в сім’ї. Систематично проводиться профілактична робота з кривдниками інспекторами міліції та працівниками соціальних служб, з метою запобігання повторних випадків насильства.

Жертвою домашнього насильства може стати будь-хто: жінка, яку постійно лає і б'є її чоловік, дівчинка-підліток, що страждає від сексуальних переслідувань свого вітчима, хлопчик, якого лупцює мати-алкоголічка, старенька бабуся, що її ненавидять власні діти.

Причинами ж того, чому жінки не подають скарг у зв’язку з насильством, є тиск суспільних і родинних обставин та бажання зберегти відносини.

За визначенням Закону України "Про попередження насильства в сім'ї", який Верховна Рада України ухвалила 2001 року, насильство в сім'ї — це "будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи еконо­мічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як лю­дини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізично­му чи психічному здоров'ю", як зауважила Нелюбова А.С. – головний спеціаліст районного управління юстиції.

Захист від насильства врегульований навіть на міжнародному рівні, про що свідчать ратифіковані Конвенції. Проте законодавство з питань попередження сімейного насильства стане ефективним  інструментом захисту від насильства в родині лише за умови широкого доступу до інформації із проблеми профілактики насильства в сім’ї, плідного співробітництва громадських організацій та органів влади й місцевого самоврядування, а також активної протидії кожного з нас в цьому принизливому для людської гідності явищу. Немає рецепту на усі випадки життя, тому що ситуації можуть бути дуже-дуже різними. У різних людей різні духовно-моральні сили, різні можливості. Те, що один може сам осмислити, зрозуміти і змінити ситуацію, інший - не в силах. Але боротися з насиллям просто необхідно для нормального повноцінного життя.